Nie lekceważymy blizn! Dlaczego potrzebna jest rehabilitacja?

W ciągu naszego życia zdarza się i tak, że tych mało kochanych blizn tylko przybywa i przybywa… Jednak nie powinniśmy jej lekceważyć. Taka „pamiątka” potrafi być nie tylko mało estetyczna, ale również bardzo problematyczna. Wbrew pozorom może nam narobić kłopotów, dlatego warto o nią zadbać już na samym początku.

Na początek warto zacząć od tego, czym są blizny. To zmiany skórne, a więc tkanka łączna włóknista powstała w miejscu ubytku bądź uszkodzenia skóry właściwej. Zmiany oczywiście zauważalne są gołym okiem. Blizna różni się od zdrowej skory zarówno elastycznością, wytrzymałością, jak również kolorem, strukturą i fakturą. Wiele osób, jeśli tylko blizny nie znajdują się w widocznym miejscu, bagatelizują sprawę. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego nie warto tak robić.

Rehabilitacja Kielce – dlaczego leczenie blizn jest takie ważne?

Najważniejszym budulcem blizny powstałej w wyniku procesu gojenia jest kolagen zapewniający wytrzymałość danego zrostu. To włókna rozmieszczone w dość nieregularny sposób, dlatego tak znacząco różnią się od gładkiej skóry. I z medycznego punku widzenia nie byłoby w tym niczego złego, gdyby ta czasami nie wykraczała poza swoją strukturę wbudowując się na przykład w powięzi, ścięgna czy mięśnie. Jeśli tak się dzieje, to może powodować spore problemy. Uciskając pobliskie tkanki, blizny mogą powodować różne powikłania.

Wśród nich znajdziemy między innymi bolesne zrosty wewnętrzne, uciążliwe przykurcze, a nawet zaburzenia postawy ciała. W gronie dolegliwości znajdziemy także zaburzenia czucia, zaburzenie propriocepcji i oczywiście bliznowacenie.

Zatem bagatelizowanie sprawy z całą pewnością nie będzie ani miłe, ani przyjemne. Jednak także w tym przypadku istnieje „wyjście awaryjne”, dzięki któremu jesteśmy w stanie uniknąć tych wszystkich dysfunkcji i dolegliwości. Jest nim rzecz jasna rehabilitacja blizn. Na szczęście tyczy się to nie tylko świeżych blizn, zatem jeśli macie jakieś „niepokończone sprawy”, warto się z nimi wybrać do fizjoterapeuty.

Blizna – co można z nią zrobić?

Rehabilitacji blizny to nieodzowna część powrotu do zdrowia w przypadku takich zabiegów jak: cesarskie ciecie, interwencja chirurgiczna (także laparoskopowo), rozległe oparzenia, mastektomia, złamanie otwarte itd.. Najlepiej jeśli do rehabilitacji przystąpimy jak najszybciej, natomiast pracę bezpośrednio z blizną warto zacząć po całkowitym zagojeniu rany.

Na czym polega ów rehabilitacja? To między innymi fizykoterapia. Ta usprawnia krążenie, zwiększa elastyczność tkanki, a także przyczynia się do redukcji bólu i oczywiście zapobiega powstawaniu zrostów. Pamiętamy też o mobilizacji blizny (terapia manualna, masaże). Są one wykonywane przez fizjoterapeutę, jednak i pacjent nie powinien zapominać o samodzielnej oraz konsekwentnej pracy (rzecz jasna po wcześniejszym szczegółowym instruktarzu ze strony rehabilitanta).

Sposobów jest znacznie więcej, co szczegółowo omawiamy podczas wizyty w Reha Pro Clinic.

Leave a Reply