Ćwiczenia w domu kluczem w walce o powrót do pełnej sprawności

Pamiętajcie, że Wasza rehabilitacja nie powinna się kończyć wraz z zamknięciem drzwi gabinetu fizjoterapeutycznego i wręcz musi obejmować zajęcia ruchowe w warunkach domowych. Co ćwiczyć i jak ćwiczyć?

Rehabilitacja Kielce  – zasadność odrabiania pracy domowej

W przypadku dysfunkcji narządu ruchu u pacjenta, zajęcia ruchowe będą pełniły szalenie istotną rolę dopinającą proces leczenia na ostatni guzik. Bowiem nawet najlepszy sprzęt fizjoterapeutyczny nie zastąpi codziennej, męczącej i mozolnej pracy. Jak to zwykle bywa w sporcie – do osiągnięcia sukcesu potrzebne są krew, pot i łzy. I nie inaczej ma się to w przypadku rehabilitacji. Podczas codziennej pracy jesteśmy w stanie pracować nad powrotem do pełnej sprawności fizycznej poprzez systematycznie wzmacnianie mięśni oraz stawów, jak również zmniejszanie odczuwania bólu, czy zwiększanie zakresu ruchowego.

Oczywiście nie możemy robić tego w sposób spontaniczny, bez odgórnych zaleceń. Najlepszym rozwiązaniem jest kiedy będziemy działać według zaleceń specjalisty, który dodatkowo w ramach kolejnych wizyt, na podstawie badań, rozszerza nasz zakres działań. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiednich wzorców ruchowych, tak, by maksymalizować nasze starania oraz by nie narazić się na kolejną kontuzję. Rzetelne podejście do sprawy i odrabianie pracy domowej będzie nas przybliżało do zdrowia.

Dobry fizjoterapeuta Kielce radzi: systematyczność przyśpiesza powrót do zdrowia

Powrót do pełnej sprawności po kontuzji może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. To zależy od urazu, jakiego doznaliśmy w trakcie aktywności fizycznej. Co oczywiste, szybkość powrotu do zdrowia będzie zależeć też od innych czynników, jak na przykład tempo regeneracji danego organizmu. Ważne, by do rehabilitacji przystąpić tak szybko, jak tylko to możliwe, a proces ten powinien być monitorowany przez specjalistę.

Jak już wspomnieliśmy, regularne wizyty w gabinecie powinny być wypełniane regularnym odrabianiem pracy domowej, a na pytanie co ćwiczyć i jak ćwiczyć odpowie nam fizjoterapeuta. Zakres zadań zostanie dostosowany do naszych możliwości oraz rodzaju odniesionej kontuzji. Skuteczna rehabilitacja poprawi naszą sprawność oraz spowoduje odzyskanie naszych możliwości ruchowych, jakimi dysponowaliśmy przed kontuzją. Celem jest też poprawa i przywrócenie zakresu ruchu, zminimalizowanie dyskomfortu, a także wzmocnienie stawów oraz mięśni. Trzeba pamiętać też o przeciwdziałaniu powikłaniom i najważniejsze – zapobieganie kolejnym urazom.

Co jesteśmy w stanie robić w domu?

Rzecz jasna nie każdy z nas ma pod ręką gabinet fizjoterapeutyczny. Jeśli zaawansowany specjalistyczny sprzęt jest poza naszym zasięgiem, absolutnie nic straconego, ponieważ do naszej dyspozycji jest ogrom ćwiczeń realizowalnych w domowym zaciszu. Indywidualną pracę warto rozpocząć od dbania o prawidłową postawę, czy ćwiczenia oddechowe. Samodzielnie w domu możemy wykonywać liczne ćwiczenia, automasaż wraz z mobilizacją tkankową, a także krioterapię miejscową (na przykład poprzez okłady chłodzące).

W tym miejscu po raz kolejny zaznaczamy, by przebieg leczenia był stale nadzorowany przez specjalistę. To właśnie oni najlepiej wiedzą, co wolno, a czego nie wolno w trakcie procesu dochodzenia do zdrowia po danej kontuzji. Jeśli chcecie skorzystać z naszych usług, zachęcamy do kontaktu: https://rehaproclinic.pl/kontakt.