Fizjoterapia Kielce – za nami kolejny cykl szkoleń

Tematyka niestety dobrze Wam znana, bo chodziło o powrót do zdrowia po zabiegu rekonstrukcji ACL. Piszę „niestety”, bo wielu z Was musiało to przejść. I chociaż mam w swoim dorobku wielu pacjentów po ACL, warto poszerzać swój warsztat praktyczny.

Tym razem było dużo na temat ćwiczeń ostatnich faz protokołu i nie tylko:

  • Optymalny dobór ćwiczeń po ACLR
  • Obciążenia treningowe oraz ich monitoring
  • Testy oraz kryteria przejścia do kolejnych faz protokołu
  • Czerwone flagi procesu
  • Programowanie każdej fazy

To rzecz jasna tylko część zagadnień poruszanych podczas tych szkoleń. Nie mogło zabraknąć warsztatów praktycznych, co widać na zdjęciu.

Na zajęciach obecnych był również lekarz-ortopeda, który przedstawił nam różne metody pobierania autoprzeszczpu tzw. graftu, jak na przykład metoda ST(StG), gdzie przeszczep pobierany jest z mięśnia półścięgnistego oraz smukłego. Jest to najpopularniejsza forma autoprzeszczepu. Jedną z popularnych jest jeszcze pobranie autoprzeszczepu metodą BTB/PTG 1/3 środkową więzadła rzepki. Ta metoda jest teraz częściej stosowana u piłkarzy nożnych ze względu na mniejsze osłabienie hamstrinow, a więc tzw. „dwójek”. Na co dzień lekarze-ortopedzi stosują jeszcze inne rozwiązania.

Rehabilitacja sportowa – współpraca specjalistów kluczowym aspektem

Ponadto neurofizjologia, mechanobiologia i kontrola motoryczna stawu kolanowego… Czyli wszystko, co potrzebne, by zbudować prawidłową drogę pacjenta w procesie rehabilitacji. Tutaj szczególnie ważna jest współpraca lekarza, fizjoterapeuty oraz trenera przygotowania motorycznego, dzięki której efekty rehabilitacji zawodnika są optymalizowane.

Dodajmy, że zaraz po zabiegu chirurgicznym, kolokwialnie mówiąc, drogi mózgu i funkcje poszczególnej partii mięśniowej w operowanej kończynie „rozjeżdżają się”. Naszym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego przewodzenia i wysyłania impulsów z układu nerwowego do mięśni. Oczywiście odbudowa tej funkcji trochę czasu zajmie, niemniej przywrócenie prawidłowych funkcji motorycznych jest szalenie ważne, dlatego pacjenta należy bodźcować na wiele różnych sposobów!

Celem tego szkolenia, jak każdego innego, jest doskonalenie własnego warsztatu. Zależy mi, aby moja praca i wkład w proces rehabilitacji pacjenta był optymalny. Mam nadzieję, że będę mógł pomóc również Tobie. Zapraszamy do gabinetów Reha Pro Clinic, gdzie sportowa rehabilitacja Kielce stoi na topowym poziomie!

Zajęcia prowadzili Piotr Ciebiera i Mikołaj Stańczak.

Autor tekstu: Mateusz Mazur