Rehabilitacja Kielce: Manipulacja krótkodźwigniowa HVLA

To High Velocity Low Amplitude, a więc w największym skrócie: duża prędkość i niska amplituda. To technika manipulacji krótkodźwigniowych stawów, jaką stosujemy także w naszych gabinetach.

Czym jest ów technika? Rzecz jasna już sama nazwa wiele wyjaśnia. Podczas pracy z pacjentem wykonuje się odpowiednie techniki, ze znaczą szybkością i siłą, przy małej amplitudzie ruchu. Rozszerzając temat warto dopowiedzieć, że chodzi o manualne manewry terapeutyczne, celem których jest uwolnienie obecnego w stawie ograniczenia. Oczywiście w ramach działania specjalista nie przekracza granicy integralności anatomicznej. Grunt to pokonanie bariery ograniczającej ruchomość stawu.

Kluczowe przy wykorzystaniu tej techniki są prawidłowa diagnoza, anatomiczne i kinetyczne właściwe rozpoznanie, jak również znajomość fizjologicznych wzorców segmentów. To wszystko pozwala na bezpieczną manipulację krótkodźwigniowych stawów.

Charakterystyczne kliknięcie lub trzask. O co chodzi?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że HVLA było w ciągu lat udoskonalane, dzięki czemu obecnie jest to skuteczne i jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie stosowane przez wykfalifikowanych rehabilitantów, choć czasami pierwsze wrażenie jest nieco inne, zwłaszcza ze względu na niecodzienny dźwięk pojawiający się podczas terapii.

Jak czytamy w serwisie odnova.org.pl: „HVLA skupia się na konkretnych obszarach, w których pacjent odczuwa dyskomfort lub ograniczenie ruchu. W praktyce wygląda to tak, że osoba wykonująca manipulację HVLA wprowadza krótki i szybki ruch w stawie, aby uwolnić występującą w nim restrykcję, a tym samym zwiększa zakres ruchu stawu. Jest to zwykle połączone z kliknięciem lub trzaskiem, które jest charakterystyczne dla tej techniki”.

I nie ma się czego obawiać, gdyż ten charakterystyczny dźwięk wyniki z wypuszczenia gazów rozpuszczonych w mazi stawowej. Co więcej, zakres ruchu terapeuty absolutnie nie wykracza poza możliwości naszych stawów.

HVLA dedykowana jest wszystkim pacjentom zmagającym się z różnymi dolegliwościami bólowymi. Ta technika leczy uporczywy ból i pomaga utrzymać pełną sprawność fizyczną. Tą techniką z powodzeniem posługują się zarówno osteopaci jak również fizjoterapeuci.

Fizjoterapia Kielce: Dla kogo HVLA?

Co do wskazań, do tego rodzaju manipulacji jak najbardziej kwalifikują się pacjenci z dysfunkcją somatyczną danego stawu, a także ci narzekający na ból oraz ograniczenie zakresu ruchu. Jeśli masz tego typu wskazania, skontaktuj się z nami za pomocą jednego z numerów podanych w naszym dziale kontaktowym REHABILITACJA KIELCE – kliknij tutaj.

Rzecz jasna, znacznie więcej jest przeciwwskazań. Do nich można zaliczyć między innymi występowanie zagrożenia dla kości, jak na przykład złamanie, zapalenie, uraz lub nowotwór. Działanie ze strony fizjoterapeuty musi zostać poprzedzone odpowiednią diagnostyką.

Leave a Reply